Monday, April 30, 2018

Płatność telefonem – czy to ma sens

To usługa stosunkowo młoda, choć istnieje już sporo systemów płatności telefonem przy kasie, w tym tych dostępnych w UK. Jednym z popularniejszych, czyli Tesco Pay +, ale istnieją i takie, które dostarcza producent samego telefonu – jak np. Samsung Pay.

Chodzi generalnie o takie wykorzystanie telefonu, jak do tej pory miało to miejsce przy użyciu karty. De facto jest to wciąż płatność kartą, tylko pośrednia – karta zostaje zeskanowana i umieszczona wraz z danymi w specjalnej aplikacji w telefonie komórkowym. Aby zapłacić, otwieramy ową aplikację i skanujemy jej kod przy kasie.

Plusy płatności telefonem


aplikacja do płacenia telefonem
Takie użycie telefonu na pewno przyśpiesza proces kupna-sprzedaży i redukuje kolejki, zwłaszcza jeśli używamy przy tym kasy samoobsługowej. Oczywiście podobnie jest ze zwykłą kartą. Tyle, że nawet kiedy zapomnimy karty, portfela, to telefon miewamy z reguły przy sobie. Szczególnie ci, którzy lubią systematycznie sprawdzać swój status na Facebooku, często esemesują, mają w telefonie e-mail itd. Lub po prostu sporo komunikują się ze światem.

Smartfon i jego aplikacja ma też inne przewagi nad samymi kartami. Tu można sobie np. wyświetlić historię zakupów. Mamy więc większą kontrolę nad swoimi finansami. Tesco Pay + wyświetla też stan konta Clubcard.

Publika jednak jeszcze nie kupiła całkiem tego pomysłu. Obecnie ok. 18% konsumentów jest zainteresowanych zakupami za pomocą telefonu, jak wskazują badania firmy Mintel. Inni mają wątpliwości, obawiają się.
Jak zauważyliśmy, jednym z powodów jest obawa – co będzie, jak ktoś inny będzie miał nasz telefon? Ano nic. Nie da się płacić tą aplikacją bez wpisania PIN – wymyślonego przez nas – lub zeskanowania linii papilarnych. Już większe jest prawdopodobieństwo, że ktoś zapłaci naszą kartą, która w wersji bezdotykowej akceptuje transakcje do £30 bez podania PIN.
Wielu też uważa, że sieć handlowa nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznej płatności, a może to zrobić tylko bank. Tyle, że za tym i tak stoi jakiś bank...

Co by nie zrobić, smartfon staje się powoli przenośnym komputerem, czy czymś tam jeszcze. Umożliwia nam nie tylko komunikację  - i to w różny sposób, ale np. pomoże w zakupach i w ten sposób, że po zeskanowaniu kodu kreskowego towaru, porówna go z podobnymi produktami innych sprzedawców, po czym właśnie umożliwi płatność.

Oczywiście, to również kolejny krok w procesie redukowania liczby pracowników, wcześniej wykonujących dla klienta pewne czynności...
Dla nas zaś pewne udogodnienie i niewielka oszczędność. System Tesco Pay + premiuje oczywiście każde zakupy normalną liczbą punktów Clubcard, a dodatkowo daje jeden punkt ekstra za każde £4 wydane w sklepach tej sieci do 31 grudnia 2018 roku. 

No comments:

Post a Comment